Ranking lokat bankowych - porównanie ofert banków

Wpis

piątek, 18 października 2013

9. Wszystko co powinieneś wiedzieć o lokatach krótkoterminowych

Mianem lokat krótkoterminowych określane są depozyty zakładane na mniej niż rok czasu. Są to zarówno lokaty dwu, trzy miesięczne, półroczne. Do tego rodzaju lokat zaliczamy także wszystkie depozyty złożone na kilka czy kilkanaście dni. Obecnie mamy do dyspozycji lokaty nocne, które są zakładane tylko na jedną noc. Takie lokaty najczęściej mają oprocentowanie zmienne i co ciekawe często są dużo lepiej oprocentowane d lokat długoterminowych.

Zalety lokat krótkoterminowych

Ten rodzaj lokat często jest dobrze oprocentowany, czasami banki oferują bardzo ciekawe promocje i pozwalają nieźle zarobić.

Założenie lokaty najczęściej wiąże się z koniecznością zamrożenia pieniędzy. Zakładając lokatę na kilka miesięcy nie mrozimy pieniędzy na dług czas, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem, bo czasami są trudne sytuacje konieczny jest szybki dostęp do gotówki. W przypadku lokat krótkoterminowych będziemy musieli poczekać kilka dni czy kilka tygodni, co nie jest aż tak uciążliwe. Co innego, gdy mamy lokatę na trzy lata? Ciężko w takiej sytuacji nie zerwać umowy przed czasem, co jest związane z karami lub utratą odsetek.

Lokaty krótkoterminowe bardzo często są odnawialne, dzięki czemu nie musimy się martwić o pilnowanie upływu terminów lokat. Zakładanie lokat na kilka miesięcy i późniejsze odnowienie lokaty oznacza, że każda kolejna inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna za sprawą procentu składanego. Może się okazać, że zakładając lokaty krótkoterminowe i odnawianie je przez kilka lat może dać dużo lepsze efekty od lokaty długoterminowej trwającej dokładnie tyle samo, co odnawiane lokat krótkoterminowe.

Wady lokat krótkoterminowych

Często oferty promocyjne po upływie lokat wygasają, stąd w sytuacji złożenia kolejnego depozytu oprocentowanie jest już na dużo niższym poziomie. Jeżeli nie ustalimy w umowie odnawiania lokat, to jesteśmy zmuszeni pilnować wygasania kolejnych lokat, w przeciwnym razie pieniądze będą trafiały po skończeniu lokaty na nasze konto bezczynnie tam leżały. Musimy zdać sobie sprawę jak ważne jest panowanie nad własnymi finansami.

Podsumowanie

Lokaty krótkoterminowe są korzystne po spełnieniu określonych warunków. Ponadto są bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają niepewną sytuację finansową i nie są pewne, w którym momencie będą potrzebowały dostępu do swoich pieniędzy. Inwestowanie jest bardzo ważnym elementem w świadomości finansowej. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kontalokaty1
Czas publikacji:
piątek, 18 października 2013 15:31

Polecane wpisy