Ranking lokat bankowych - porównanie ofert banków

Wpis

sobota, 04 stycznia 2014

Okresy spłaty kredytów - o czym należy pamiętać?

Kredyty gotówkowe możemy podzielić na te spłacane w długim okresie czasu i te spłacane w krótkim okresie czasu. Przy czym należy pamiętać, że banki udzielają tego rodzaju kredytów najwyżej do okresu siedmiu lat spłacania pożyczki. Okres spłaty jest zależny od wielu czynników, które ustala kredytodawca.

Należy przy tym pamiętać, że kredyty gotówkowe nie należą do tanich. Oprocentowanie takich pożyczek jest stosunkowo wysokie i czasem przekracza nawet 15 procent. Rzeczywista stopa procentowa nie może jednak przekraczać czterokrotności stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Generalnie banki udzielające kredytów gotówkowych działają według zasady, że im dłuższy okres spłaty pożyczki tym oprocentowanie kredytu jest wyższe. Klienci banków, którzy decydują się na kredyt gotówkowy muszą być przygotowani na to, że oprocentowanie zazwyczaj jest dwucyfrowe.

Istnieje jednak sposób na obniżenie oprocentowania pożyczki. Wcześniej jednak musimy wykupić nieobowiązkowe ubezpieczenie naszego finansowego zobowiązania. W ten sposób koszt kredytu zwiększa nam się o kwotę ubezpieczenia, ale jednocześnie zmniejsza o kwotę, kórą daje nam obniżenie oprocentowania. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, musimy obliczyć, czy taki wariant nam się opłaci.

Większość banków pobiera również opłatę za sam fakt przyznania nam kredytu gotówkowego. Kwota ta zazwyczaj oscyluje w granicach kilku procent od sumy zaciąganej pożyczki.

Spłacanie kredytu odbywa się w ratach, czyli comiesięcznym wpłacaniu określonej sumy pieniędzy do banku. Są dwie możliwości spłacania rat, pierwsza, to tak zwane raty stałe, gdzie miesięczna kwota nie zmienia się do końca okresu spłacania kredytu. Druga forma płatności to raty malejące. W tym przypadku klient banku początkowo płaci wysokie raty, które z upływem czasy stają się coraz mniejsze. W przypadku rat malejących ogólny koszt spłaty kredytu jest dla kredytobiorcy niższy, niż w przypadku rat stałych.

Istnieje tez możliwość, żeby raty kredytu były zmienne, co oznacza uzależnienie ich wysokosci od sytuacji na rynku finansowym. Klient, który decyduje się na zmienne raty, bierze na siebie ryzyko, ponieważ nikt nie jest w stanie przewidzieć na 100 procent, co będzie działo się na giełdzie przez okres spłaty kredytu. Wpływ na raty zmienne ma również poziom inflacji, który związny jest ze stopami procentowymi. Jeśli stopy procentowe rosną, rośnie również rata spłacanego kredytu, jeśli jednak maleją, rata również staje się mniejsza.

Większosć klientów banków wybiera jednak spłacanie kredytu w stałych ratach, co daje bezpieczeństwo stałych opłat. W ten sposób można zaplanować z wyprzedzeniem domowy budżet, w taki sposób, aby zawsze wygospodarować pieniądze na spłatę pożyczki. Taki system spłaty kredytów stosuje się głównie przy pożyczkach krótkoterminowych, którch okres spłaty wynosi do 24 miesięcy. Żeby wybrać dla siebie najlepszy sposób rozliczania się z zaciągniętego kredytu należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i zaplanować wydatki na przyszłość. Tylko wtedy zagwarantujemy sobie bezproblemowy przebieg spłaty pożyczki. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kontalokaty1
Czas publikacji:
sobota, 04 stycznia 2014 16:50

Polecane wpisy