Ranking lokat bankowych - porównanie ofert banków

Wpis

poniedziałek, 11 sierpnia 2014

Dlaczego lokaty są tak bezpieczne?

Wiele osób korzysta dzisiaj z lokat bankowych z tego powodu, że oferują one naprawdę ogromne bezpieczeństwo. Podpisywana z bankiem umowa podczas otwierania takiej lokaty sprawia, że na pewno nasze pieniądze zawsze zostaną odzyskane i to razem z należnymi nam odsetkami. Dlaczego tak właśnie się dzieje?

Fundusz Gwarancyjny

Po pierwsze nasze środki zgromadzone na lokacie są chronione przez wcześniej wspomnianą umowę. Bank daje nam gwarancję na to, że odda nam cały wpłacony kapitał oraz należne odsetki. Te odsetki to oczywiście oprocentowanie lokat, które w bardzo wielu przypadkach jest stałe. To wygodne rozwiązanie, gdyż z góry wiemy ile na takiej lokacie będziemy w stanie zarobić pieniędzy. Oczywiście niektóre lokaty bankowe mogą mieć także zmienne oprocentowanie. Tutaj sprawa ma się nieco inaczej. Bank gwarantuje nam minimalny procent, a reszta zależy od wyników inwestycyjnych. Oznacza to, że jeśli bank dobrze zainwestuje pieniądze i dostanie z tego spory zwrot to także nam trafi się większy procent. Z drugiej jednak strony może być też tak, że na takiej lokacie zarobimy o wiele mniej niż na lokacie ze stałym oprocentowaniem. Niezależnie jednak od tego oprocentowanie lokat jakie mamy na umowie jest pewne i zawsze je dostaniemy. Druga sprawa to jednak Fundusz Gwarancyjny. Bank musi należeć do specjalnego funduszu, który wypłaca pieniądze klientom banku w razie problemów. Fundusz bez większych pytań zwróci nam środki finansowe do 100 tysięcy Euro, a więc kwota naprawdę duża. To kolejny powód dla którego nasze pieniądze są w banku bardzo bezpieczne. Lokaty to oczywiście gwarancja, że nikt nam pieniędzy nie ukradnie. Trzymając pieniądze w domu nigdy nie wiemy czy podczas naszej nieobecności ktoś nas nie okradnie. W przypadku banków nawet jak dojdzie do napadu to naszym pieniądzom i tak nic się nie stanie.

Zyski z lokat w czasie kryzysu niskie, ale bezpieczeństwo nadal ogromne

Podsumowując wszystkie te informacje można dojść do ważnego wniosku. Lokaty z pewnością gwarantują nam dzisiaj ogromne bezpieczeństwo naszych pieniędzy i chociażby z tego warto z nich skorzystać. Z drugiej strony oczywiście musimy pamiętać, że z powodu kryzysu niestety lokaty bankowe nie dają dzisiaj dużych zysków. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kontalokaty1
Czas publikacji:
poniedziałek, 11 sierpnia 2014 10:53

Polecane wpisy