Ranking lokat bankowych - porównanie ofert banków

Wpis

wtorek, 29 września 2015

Mieszkanie dla Młodych po zmianie ustawy, kto zyska i na ile?

Wzrost potencjalnej liczby beneficjentów, wejście na rynek mieszkań wtórnych - to największe z proponowanych i przegłosowanych w czerwcu zmian w ustawie regulującej rządowy program wsparcia Mieszkanie dla Młodych.

Kredyt za dofinansowanie

Jest to program, który pomaga młodym Polakom przed 35. rokiem życia w uzyskaniu pierwszego własnościowego mieszkania. Proponowane zmiany są wciąż dla wielkiej grupy Polaków nie do przyjęcia ze względów finansowych - nie każdy młody człowiek posiada zdolność kredytową. Ta zaś jest jednym z wymogów programu MdM - powzięty na ten cel kredyt winien wynosić najmniej połowę wartości mieszkania i być zapisany na co najmniej piętnaście lat - o czym pisze m.in. oferty-kredytow.com.

Nowi beneficjenci

Dla osób pojedynczych, młodych małżeństw i samotnie wychowujących dzieci matek, których sytuacja zawodowa pozwala na wzięcie kredytu, program Mieszkanie dla Młodych jawi się jako inwestycyjna szansa. Państwo daje im preferencyjne dopłaty, w perspektywie całościowej mają one wynieść od 10 do 30 procent dofinansowania do wkładu własnego. Oczywiście, po zobowiązaniu się na zakup mieszkania w zapisanych przez program widełkach i wzięciu kredytu na połowę jego wartości. Największe „taryfy" dotyczą rodzin wielodzietnych, z co najmniej trójką potomstwa. Jeśli znowelizowana ustawa wejdzie w życie takie rodziny nie będą musiały spełniać podstawowego wymogu, czyli trzydziestu pięciu lat u młodszego z małżonków. Jeśli zmiany wejdą w życie, beneficjentami MdM zostaną także osoby w związkach partnerskich i narzeczeni.

Ratowanie demografii?

Zwiększenie finansowego wsparcia i rozróżnienie „widełek" na małżeństwa z jednym, dwójką i większą ilością dzieci świadczy o prorodzinnym charakterze programu. W porównaniu do wytycznych w MdM sprzed roku, proponowane i przegłosowane przez sejm rozwiązania programu mają wesprzeć polskie młode rodziny w zakupie lokalu lub domku rodzinnego. Czy jest to zabieg ratujący polską demografię, a może sygnał w stronę rodzin z dziećmi, że państwo tworzy im lepsze warunki bytowe? Pozostaje czekać, aż przegłosowane zmiany wejdą w życie i pozwolą polskim rodzinom cieszyć się z lepszych warunków bytowych. 

Szczegóły wpisu

Tagi:
Kategoria:
Autor(ka):
kontalokaty1
Czas publikacji:
wtorek, 29 września 2015 13:34

Polecane wpisy