Ranking lokat bankowych - porównanie ofert banków

Wpisy

 • sobota, 15 grudnia 2012
  • Do czego służy lokata bankowa?

   LokatyObojętnie, czy na rynku finansowym mamy hossę czy bessę, każdy chce oszczędzać. Obojętnie, czy celem naszych wyrzeczeń są upragnione wakacje zagraniczne czy zakup samochodu czy może remont naszego mieszkania. Odkładamy pieniądze z domowego budżetu, by w przyszłości pozwolić sobie na jakiś upragniony luksus.

   Lokata bankowa polega na zamrożeniu naszych środków na określony w umowie okres. Okres ten może trwać od kilku dni przez kilka miesięcy a nawet i lat. Przez ten okres nie mamy dostępu do naszych pieniędzy a bank w tym czasie obraca nimi inwestując je. Zyskiem z obrotu dzieli się z nami w postaci oprocentowania. Po upływie danego okresu oddaje nam nasze oszczędności plus odsetki. W ten sposób każda ze stron jest zadowolona. My jesteśmy zadowoleni że udało nam się powiększyć nasz kapitał a bank że mógł zarobić na naszych pieniądzach. Przyjrzyjmy się bliżej całemu procesowi.

   Udało nam się zaoszczędzić z domowego budżetu tysiąc złotych. Bierzemy nasz kapitał i udajemy się do jednego z oddziałów banku. Tam przemiła osoba za ladą zaproponuje nam okres i poda jakie oprocentowanie dany bank może nam zaoferować. W momencie gdy uznamy, że oferta banku jest nie wystarczająca, możemy udać się do konkurencyjnego oddziału innego banku, który pewnie znajduje się obok. W ten sposób wybierzemy ofertę, która nam najbardziej odpowiada.

    Wybraliśmy ofertę - co dalej? 

   W tym momencie podpisujemy umowę lokaty i bank zabiera środki na dany okres. Po upływie terminu wracamy do oddziału i bank przelewa nam na konto, bądź wypłaca środki razem z naszym zarobkiem. W tym momencie nasuwa nam się kolejne pytanie.

   Czy przez okres trwania lokaty pod żadnym pozorem nie mamy dostępu do naszych środków?

   Ależ oczywiście że mamy dostęp, wystarczy zgłosić się do banku i zerwać umowę, Wtedy bank wypłaci nam nasz kapitał. Niestety wiąże się to zazwyczaj z utratą wypracowanych odsetek i niestety nic nie zarobimy.

   Obecnie na rynku najpopularniejsze okresy lokat to 3 miesięczne i 6 miesięczne. Jeśli zależy nam na dłuższym oszczędzaniu możemy zainwestować pieniądze na rok czy dwa. Im dłuższy jest okres i im większa kwota, bank jest w stanie zaoferować nam większe oprocentowanie.

   Od czego tak naprawdę zależy oprocentowanie lokaty? Czy bank może dać nam dowolnie wysoki procent?

   Teoretycznie tak, wysokość oprocentowania zależy od polityki pieniężnej banku. Jednak nie oznacza to że dany bank może ustalić dowolne oprocentowanie. Jest nadzorowany przez radę polityki pieniężnej która to ustala wysokość stóp procentowych. Stopy procentowe są jedną z wytycznych dzięki której banki ustalają wysokość oprocentowania lokat czy kredytów. Im stopy procentowe są większe tym oprocentowanie lokat jest większe.

   Podsumowując lokaty bankowe są najbezpieczniejszą formą oszczędzania, dzięki której możemy zarobić dodatkowe pieniądze nie ponosząc ryzyka utraty kapitału. Przed wyborem danej lokaty warto rozejrzeć się na rynku i porównać oferty z kilku banków by wybrać dla siebie najlepszą z możliwych, która sprosta naszym wymaganiom. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   sobota, 15 grudnia 2012 17:02
  • Konto oszczędnościowe w dolarach amerykańskich

   Pomimo tego, że gospodarka amerykańska przeżywa bardzo poważny kryzys a jej waluta nie ma już tak dużego znaczenia, jak jeszcze kilkanaście lat temu, to w dalszym ciągu wielu Polaków trzyma część oszczędności w dolarach amerykańskich. Najczęściej są to osoby starsze, wychowane w czasach PRL, kiedy to dolar amerykański był niezwykle cenny.

   Obecnie oszczędności w dolarach lepiej trzymać w banku. Jeśli interesuje nas konto oszczędnościowe denominowane w dolarach amerykańskich to powinniśmy skierować swoje kroki do mBanku. Oferuje on aktualnie najwyżej oprocentowane konto oszczędnościowe w tej walucie. Emax walutowy jest nam w stanie zagwarantować 1,6% odsetek w skali roku. Minusem tego banku jest to, że z tego konta nie możemy założyć lokat walutowych, jednak konto oszczędnościowe jest najwyżej oprocentowane na rynku. Dostęp do konta możemy mieć za pomocą sieci oddziałów, internetu, infolinii i kanału SMS.

   Drugim, najbardziej korzystnym bankiem oferującym konto oszczędnościowe w dolarach amerykańskich jest Polbank. Oprocentowanie tego typu rachunku wynosi 1% w skali roku ale jednocześnie z poziomu rachunku bankowego jesteśmy w stanie założyć lokatę na 1,5% w skali roku. Do konta będziemy mieć dostęp za pomocą infolinii, internetu oraz oddziałów naziemnych.

   Ostatni miejsce na podium w naszej klasyfikacji otrzymuje konto oszczędnościowe prowadzone przez Bank BGŻ. Ta instytucja zaoferuje nam 0,2% w skali roku. Nie jest to wysokie oprocentowanie, jednak tak samo jak w przypadku dwóch poprzednich rachunków prowadzenie także i tego jest bezpłatne. Możemy również skorzystać z możliwości założenia lokaty oprocentowanej na 0,9% w skali roku. Dostęp do konta umożliwiają nam kanały dokładnie takie same, jak w przypadku Polbanku.

   Tuż za podium znalazło się konto oszczędnościowe prowadzone przez PKO BP. Oprocentowanie rachunku w dolarach amerykańskich wynosi 0,15% w skali roku ale musimy liczyć się z kosztem prowadzenia rachunku. Wynosi on 5 zł za miesiąc. PKO BP umożliwi nam za to założenie lokaty w dolarach amerykańskich oprocentowanej o wiele wyżej niż konto oszczędnościowe. Na lokacie dostaniemy 0,95% w skali roku.

   Warto jeszcze wspomnieć o Alior Banku, którego konto oszczędnościowe jest co prawda oprocentowane na poziomie 0,1% w skali roku, jednak z poziomu konta możemy bardzo korzystnie ulokować nasze pieniądze. Lokata w Alior Banku może nam dać nawet 2,2% w skali roku. Prowadzenie tego rachunku jest bezpłatne. Inne banki oferują o wiele mniej korzystne rozwiązania oszczędnościowe i rachunki prowadzone w dolarach są przeważnie nieoprocentowane. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   sobota, 15 grudnia 2012 16:55

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny