Ranking lokat bankowych - porównanie ofert banków

Wpisy

 • środa, 03 kwietnia 2013
  • Oprocentowanie lokat bankowych

   Oprocentowanie lokat bankowych to nasz zysk uzyskany w zamian za pożyczenie bankowi pieniędzy, obecnie nie jest zbyt wysokie, umożliwia jednak utrzymanie wartości posiadanych oszczędności pokrywając inflację, niektóre lokaty dają tez niewielki zysk. Jest ono kreowane przez decyzje Rady Polityki Pieniężnej określające stopy procentowe.

   Wysokość oprocentowania

   Na wielkość oprocentowania ma wpływ także długość trwania lokaty, jest ono zróżnicowane również w zależności od banku, nie są to jednak duże rozbieżności. Obecnie kształtuje się od 3 do 7% , wysokość oprocentowania może być również uzależniona od korzystania z innych usług banku w postaci rachunków, ubezpieczeń lub produktów inwestycyjno-oszczędnościowych. Niskie odsetki oferowane przez depozyty nie zmniejszają bynajmniej zainteresowania nimi ze względu na wysokie bezpieczeństwo ulokowanych środków dzięki Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. To właśnie bezpieczeństwo oraz wzrost o stopień inflacji zapewnia lokatom coraz więcej klientów, szczególnie w okresie pogłębiającego się kryzysu i niepewności na rynkach finansowych.

   Można z tego wyciągnąć wniosek, że oprocentowanie lokat nie jest najistotniejszym elementem zachęcającym do korzystania z takiej właśnie formy oszczędzania ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa jakie niewątpliwie zapewniają. Publikowane informacje odnośnie wysokości oprocentowania zarówno na stronach banków jak i portali branżowych podają oprocentowanie w skali roku bez względu na to jaki okres opisują oraz z reguły przed opodatkowaniem tzw. podatkiem Belki, zawsze znajdziemy informacje czy jest to wartość ubruttowiona czy nie. Wypłata ulokowanej sumy plus odsetki następuje najczęściej po zakończeniu okresu na jaki lokata została zawarta. Są również produkty oferujące wypłatę odsetek od razu a kapitału po ustalonym czasie.

   Porównanie ofert

   Oprocentowanie lokat jest niezbyt zróżnicowane i zależne od wielu czynników, poświęcając trochę czasu na przeanalizowanie oferowanych w danym czasie produktów zawsze można znaleźć lokatę spełniającą nasze oczekiwania. Mogą też w tym pomóc specjalne portale, takie jak Najlepsze lokaty - kwiecień 2013 - które to prezentują aktualne rankingi lokat bankowych.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   środa, 03 kwietnia 2013 16:38
  • Program mSaver w mBanku. Czy warto?

   Pomimo kryzysu gospodarczego w całej Europie, oszczędności Polaków rosną jak na drożdżach. Jednak nie każdy z nas ma oszczędności. Wręcz przeciwnie: mają je tylko niektórzy z nas. Większość ludzi w naszym kraju twierdzi, że ich na oszczędności po prostu nie stać. Kilkaset czy nawet kilkadziesiąt złotych odłożone każdego miesiąca wydaje się być kwotą niesamowicie dużą. Jednak wystarczy skorzystać z bardzo prostego programu oferowanego przez mBank, by oszczędności rosły same, niezauważalnie.

   Program mSaver w mBanku opiera się na bardzo prostym założeniu. Chce on sprawić, że oszukamy samych siebie. Oszczędności wykonywane są bowiem automatycznie, bez naszego udziału. Pierwszym ich elementem jest stała miesięczna kwota, którą możemy samodzielnie ustalić na dowolnym poziomie. Pieniądze te będą pobierane z naszego konta rozliczeniowego i przelewane na rachunek oszczędnościowy mSaver. Oczywiście wartość miesięcznej wpłaty możemy dowolnie zmieniać – zwiększać, gdy nasze zarobki wzrosną, lub zmieszać, gdy spadną. O wiele ciekawsza jest jednak druga część tego programu, w ramach której wybieramy jedną z trzech opcji dodatkowego gromadzenia pieniędzy. Pierwsze rozwiązanie polega na automatycznym pobieraniu czegoś w rodzaju prowizji od każdej dokonywanej przez nas transakcji. Przelew bankowy, wypłata z bankomatu czy płatność kartą kredytową zostaną dodatkowo obciążone stałą stawką (od 3 do 10 złotych) która automatycznie trafi na konto oszczędnościowe. Drugim rozwiązaniem jest zaokrąglanie wszystkich naszych płatności czy przelewów do pełnych dziesięciu złotych w górę. Nadwyżka ponad kwotę płatności również przekazywana jest jako oszczędności do programu mSaver. Trzecie rozwiązanie umożliwia zaś wybranie dowolnej, procentowej wartości z przedziału od 1 do 15%. Taka kwota od każdej transakcji będzie przekazywana jako dodatkowe oszczędności.

   Jak więc widać, program mSaver w sprytny sposób potrafi ściągnąć z naszego konta za każdym razem kilka złotych. Nie zauważymy tego raczej przy codziennym korzystaniu z konta a po każdym miesiącu nasze oszczędności są w stanie urosnąć o kilkadziesiąt złotych. W tym rozwiązaniu nie przeszkodzi nawet brak motywacji – wszystko dzieje się bowiem automatycznie. Największą zaletą tego programu jest jednak to, że nie pobiera on żadnych kosztów, wszystko jest bezpłatne. W dowolnym momencie możemy też zrezygnować z usługi i wypłacić zebrane do tej pory pieniądze. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   środa, 03 kwietnia 2013 16:32

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny