Ranking lokat bankowych - porównanie ofert banków

Wpisy

 • środa, 12 września 2012
  • Ranking lokat - wrześniowe zestawienie

   Lokata lokacie nie równa. To wynika m.in. z różnić w oprocentowaniu. We wrześniu niemal wszystkie lokaty, bez względu na termin zapadalności, zyskały na oprocentowaniu. Banki starają się przyciągnąć klientów, gdyż już niedługo RPP powinno obniżyć stopy procentowe, co wpłynie na spadek oprocentowania lokat. Jakie lokaty gwarantowały najlepsze oprocentowanie we wrześniu?

   Lokaty o terminie zapadalności na 3 miesiące gwarantowały zyski w granicach 6%. Najlepszą lokatę kwartalną oferował Meritum Bank. Oprocentowanie lokaty w Meritum wynosiło we wrześniu 6,75%. Drugą pozycję zajęła lokata BGŻ Optima, która gwarantowała 6,5%. Wśród najlepszych lokat, na trzecim miejscu, uplasowała się oferta neoBanku. Lokata w tym banku posiadała oprocentowanie w wysokości 6,4%. Wszystkie lokaty to depozyty internetowe. 

   Najwyżej oprocentowaną lokatą sześciomiesięczną posiadał, podobnie jak wśród lokat trzymiesięcznych - Meritum Bank. Oprocentowanie jakie oferował Meritum na swojej lokacie wynosiło 6,6%. Lokata ta była i wciąż jest możliwa do założenia przez Internet, bez konieczności odwiedzania oddziału banku. Drugie miejsce w rankingu lokat na 6 miesięcy zajęła lokata Alior Sync - oprocentowanie 6,5%. Widać, że nowo powstały internetowy bank Aliora stara się przyciągnąć do siebie nowych klientów i ich kapitał. Na drugim miejscu ex aequo sklasyfikowany został depozyt FM Banku z takim samym oprocentowanie, czyli 6,5%. Na dalszych miejscach znalazły się lokaty BGŻ-tu oraz BOŚ-u z oprocentowaniem 6,2%.

   Lokaty na 12 miesięcy również posiadały atrakcyjne oprocentowanie we wrześniu. Na pierwszym miejscu co prawda znalazła się quasi-lokata czyli polisolokata BGŻ Optima. Jej oprocentowanie wyniosło we wrześniu 6,5%, czyli realnie 5,26% w skali roku. Drugie miejsce zostało zajęte przez lokatę Santander Consumer Bank z oprocentowaniem 6,4%. Jest to lokata internetowa. Trzeci wraz ze swoją ofertą znalazł się FM Bank. Lokata w FM pozwala zarobić 6,35% na rok. Na nie wiele mniej oprocentowane były lokaty w Meritum Bank oraz Nordea Bank - 6,3%.

   Lokaty dwuletnie zaczynają być coraz popularniejsze. Dlatego też, banki rozpoczęły oferować je na szerszą skalę. Najwięcej we wrześniu pozwalała zarobić lokata FM Banku z zmiennym oprocentowaniem - 6,34%. Na drugim miejscu znalazła się lokata również ze zmiennym oprocentowaniem oraz oferowana przez internet. Była to lokata Meritum Banku z oprocentowanie 6,24%. Trzecią ofertą na rynku, wśród lokat dwuletnich, była lokata Getin Banku oprocentowana na 6,15% w skali roku. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   środa, 12 września 2012 15:55
 • wtorek, 04 września 2012
  • 5 najlepszych lokat na rynku

   Sytuacja na rynku lokat zmienia się dość często, warto więc śledzić aktualnie najlepsze oferty banków. Poniżej przeanalizowane zostały trzy przypadki różnych rodzajów inwestycji. Pierwszy to lokata pięciu tysięcy złotych na trzy miesiące. Drugi – kwota pięć razy wyższa na dwa razy dłuższy okres. Trzeci przypadek to lokata na sto tysięcy złotych na okres jednego roku. Zobaczmy, które banki oferują najlepsze lokaty i jakie będą nasze zyski po uwzględnieniu podatku od odsetek kapitałowych.

   Lokata 5000zł na 3 miesiące

   W przypadku lokaty w kwocie pięciu tysięcy złotych na trzy miesiące zdecydowanie najlepszą ofertę ma Meritum Bank. „Pierwsza Lokata” oprocentowana jest na poziomie 8,5% w skali roku co da nam 86,06zł odsetek po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się produkty NeoBanku – Lokata Mistrzowski Procent i Lokata na Medal. Ta pierwsza da nam 6,6% a druga 6,4%. Da nam to odpowiednio 66,82zł i 64,8zł odsetek po zapłaceniu podatku. Poza podium znalazły się jednocześnie BGŻ Optima i Idea Bank oferujące lokaty oprocentowane na poziomie 6,3% co dałoby nam kwotę 63,78zł odsetek po trzech miesiącach.

   Lokata 25 000zł na 6 miesięcy

   Jeśli interesuje nas ulokowanie pieniędzy na pół roku – niestety nie możemy raczej liczyć na tak wysokie oprocentowanie jak w przypadku lokaty trzymiesięcznej. Najlepsza okazuje się FM Lokata w FM Banku – da nam ona tylko 6,4% w skali roku co jest wynikiem takim samym jak w przypadku trzeciego miejsca w lokatach na trzy miesiące. Odsetki od 25 000zł wyniosą za ten okres dokładnie 648zł (już po zapłaceniu podatku). Tym razem na drugim i trzecim miejscu podium znajdziemy Meritum Bank oferujący produkty pod nazwą Lokata Standardowa Internetowa oraz Lokata „Meritum zysku w Internecie”. Dają one odpowiednie 6,2% i 6,1% w skali roku co daje nam 627,75zł i 617,62zł zysku po opodatkowaniu. Tym razem na czwartym miejscu znalazł się Depozyt Plus Toyota Banku oprocentowany na 6.09%. Da nam to 616,61zł odsetek po pół roku. Stawkę zamyka Lokata Direct + Internet w Santander Consumer Banku oprocentowana niewiele gorzej – 6.05% w skali roku da nam 612,56zł odsetek.

   Lokata 100 000zł na 12 miesięcy

   Lokata w kwocie stu tysięcy złotych na rok bardzo wyrównała nam stawkę. Na podium znajdą się trzy banki i wszystkie zdobyły pierwsze miejsce. Lokata Gigantów dostępna w Open Finance, FM lokata w FM Banku i Lokata Magiczna Dwunastka w Getin Banku dają nam dokładnie takie samo oprocentowanie – 6,4% w skali roku co daje 5148zł odsetek po uwzględnieniu podatku od zysków kapitałowych. Miejsce poza podium zajmą dwa banki oferujące trzy lokaty: Santander Consumer Bank z ofertą Lokata Direct + Internet oraz Meritum Bank oferujący produkty pod nazwą Lokata Standardowa Internetowa oraz Lokata Meritum Zysku w Internecie. Wszystkie te produkty dadzą nam 6,3% w skali roku co po opodatkowaniu da nam roczny zysk w kwocie 5103zł – mniej o 145zł niż w przypadku najlepszych ofert. Poszukiwanie nawet niewiele wyższych stóp zwrotu może więc stać się dość zauważalne w przypadku wyższych kwot i dłuższego okresu trwania lokaty.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   wtorek, 04 września 2012 16:04
 • poniedziałek, 03 września 2012
  • Jak wybrać lokatę bankową?

   Problem z wyborem lokaty, jest często spotykanym problemem wśród osób szukających atrakcyjnych depozytów. Bierze się to stąd, iż na rynku produktów bankowych istnieje bardzo duża ilość ofert. Dzielą się one przede wszystkim pod względem terminów zapadalności. Dodatkowo posiadają różne oprocentowanie. Nieraz również łączone są z innymi instrumentami finansowymi. 

   HajsDo wybrania odpowiedniej lokaty potrzebne nam będą podstawowe informację dotyczące ofert banków. Na pierwszy rzut powinien pójść termin zapadalności. Chcąc założyć lokatę bankową, musimy wiedzieć na jak długo jesteśmy w stanie zamrozić nasze oszczędności. Musimy mieć także świadomość, że na im dłuższy termin założymy lokatę, tym więcej będziemy mogli zarobić. Najczęściej zakładanymi lokatami są te o terminie zapadalności od 3 do 12 miesięcy. Osoby wybierające lokaty krótkoterminowe, kierują się tym, że nie chcą na zbyt długo zamrażać swoich oszczędności. Boją się, że w pewnym momencie będą one im potrzebne. Wcześniejsze wypłacenie skutkowałoby utratą odsetek. Jeżeli po zakończeniu lokaty kapitał nie jest im potrzebny, odnawiają umowę z bankiem. Osoby zakładające lokaty długoterminowe, nie dbają o ten problem i kierują się innymi motywacjami przy wyborze depozytu terminowego. 

   Drugim kluczowym aspektem jest wysokość i rodzaj oprocentowania. Tak naprawę, możemy wybierać pomiędzy dwoma rodzajami oprocentowania - stałym oraz zmiennym. Od naszego indywidualnego podejścia będzie zależeć jakie oprocentowanie wybierzemy. Jeśli chcemy mieć święty spokój to zdecydujemy się na oprocentowanie stałe. Już przy podpisywaniu umowy będziemy wiedzieli jakie odsetki uzyskamy z lokaty. Z kolei oprocentowanie zmienne jest częściej spotykane przy lokatach długoterminowych. Takie oprocentowanie zależy od sytuacji gospodarczej, czyli od zmian stóp procentowych oraz zmian wskaźników WIBOR i WIBID, które pokazują wartość pieniądza na rynku międzybankowym. Założenie lokaty ze zmiennym oprocentowaniem jest opłacalne, jeśli spodziewamy się wzrostu stóp procentowych. Jednak analizując oprocentowanie, większą uwagę powinniśmy zwrócić na wysokość oprocentowania. Możemy sami szukać wysoko oprocentowanych lokat, sprawdzając poszczególne oferty np. na  stronach internetowych danych banków. Z drugiej strony, łatwiejszym sposobem jest skorzystanie z rankingów lokat, które w jednym zestawieniu porównują wszystkie oferty banków pod kątem oprocentowania oraz innych charakterystyk. 

   Innymi krokami, jakie powinniśmy podjąć przy wyborze lokaty, jest zapoznanie się z warunkami umowy. Chodzi tutaj o dodatkowe usługi wymagane przez bank oraz warunki takie jak limit wpłat. Szukając lokaty bankowej, możemy także sprawdzić oferty innych produktów oszczędnościowych. Warto zwrócić uwagę na np. konta oszczędnościowe, polisolokaty lub produkty strukturyzowane. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 września 2012 14:55
  • Alternatywy dla lokat bankowych

   Szukając odpowiedniej lokaty, nieraz zastanawialiśmy się czy istnieją oferty atrakcyjniejsze. Nie jesteśmy tego świadomi, jednak często na takowe napotykamy. Są to zazwyczaj produkty strukturyzowane, reklamowane jako lokaty z ponadprzeciętnie wysokim oprocentowaniem. Przyjrzyjmy się, co banki oferują zamiast lokaty bankowej.

   PieniądzeWiększość banków kusi wysokim oprocentowaniem lokat inwestycyjnych. Są one z pozoru  atrakcyjne, jednak nie informują klientów, że podawane oprocentowanie jest możliwe do osiągnięcia, dopiero po spełnieniu kilku warunków. Lokata inwestycyjna łączy w sobie lokaty terminowe z inwestowaniem w fundusze. Środki deponowane na lokacie gwarantują zwrot kapitału i minimalne odsetki. Druga część jest inwestowana w fundusze, a zyski w tym przypadku będą zależne od powodzenia inwestycji. Może tak się zdarzyć, że bank nie zwróci nam kapitału wraz z reklamowanymi odsetkami. Inną ważną rzeczą przy zakładaniu lokaty inwestycyjnej jest konieczność posiadania świadomości o długoterminowości inwestycji. Często, klienci nie wykazują odpowiedniej cierpliwości, ponieważ nie widzą efektów inwestycji. W tym przypadku wycofują środki i tracą na tym podwójnie - po pierwsze muszą ponieść koszty związane z prowizjami jakie pobiera banki. Po drugie stracili czas, a ich oszczędności straciły na sile nabywczej przez inflację. 

   Podobnym produktem bankowym do lokaty inwestycyjnej jest lokata strukturyzowana. Tak jak w przypadku poprzedniego przykładu, lokata strukturyzowana łączy dwa instrumenty finansowe. Jeden z nich to, instrument bazowy - najczęściej obligacje, które charakteryzują się bezpieczeństwem. Drugi to najczęściej instrumenty pochodne np. opcje. Mają one zagwarantować większe zyski. Kapitał deponowany przez klienta jest dzielony pomiędzy te aktywa finansowe. Obligacje mają za zadanie zapewnić zwrot kapitału, a opcje przynieść dodatkowe korzyści. 

   Kolejną opcją, oferowaną jako alternatywa dla lokat są polisy lokacyjne. Potocznie nazywane są polisolokatami. W swojej charakterystyce, łączą w sobie ubezpieczenie na życie oraz lokatę bankową. Kapitał lokowany jest na depozycie bankowym, a środków te traktowane są jako składka ubezpieczeniowa. Po określonym czasie wypłacane jest ubezpieczenie, powiększone o premię, która tak naprawdę jest rodzajem odsetek. W ten sposób, banki starają się ominąć podatek Belki i przyciągnąć klientów większymi zyskami. 

   Wśród ofert pojawiają się także różnego rodzaju plany inwestycyjne oraz indywidualne konta emerytalne. Są one mniej atrakcyjne pod względem potencjalnych zysków, jednak również pozwalają na skuteczne oszczędzanie. Alternatywą dla lokat bankowych mogą być także konta oszczędnościowe. Są one konkurencyjnie oprocentowane w stosunku do lokat. Pozwalają na stały dostęp do oszczędności oraz są bardziej praktyczne. W Polsce zyskują coraz więcej zwolenników. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 września 2012 14:15
  • W lipcu lokaty zyskały na oprocentowaniu

   Jak wynika ze statystyk NBP, średnie oprocentowanie lokat bankowych przeznaczonych dla  klientów indywidualnych wzrosło w lipcu z 4,6% do 4,7%. Przeciętne oprocentowanie dla wszystkich lokat wyniosło w lipcu 4,9%.Lokaty 

   Lokaty zakładane przez gospodarstwa domowe do jednego miesiąca straciły na średnim oprocentowaniu. Lokaty o terminie zapadalności do miesiąca w lipcu posiadały przeciętne oprocentowanie na poziomie 3,6%. Dla porównania, w miesiącu oprocentowanie tych samych depozytów wynosiło 3,7%.

   Depozyty gospodarstw domowych zakładane na dłuższy termin, czyli okres od 1 miesiąca do 3 miesięcy, były oprocentowane średnio w lipcu na 5,6%. Jest to spadek o 0,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, jednak w odniesieniu do poprzedniego roku, lokaty do 3 miesięcy wzrosły o 0,9%.

   Lokaty do 6 miesięcy zyskały na średnim oprocentowaniu. W lipcu wyniosło ono 5,6%. W czerwcu 5,5%; a w poprzednim roku w lipcu - 4,6%. Także lokaty od 6 do 12 miesięcy zyskały. Ich oprocentowanie w lipcu wzrosło o 0,1% w porównaniu do czerwca. W lipcu lokaty do 12 miesięcy były przeciętnie oprocentowane na 5%. Jest to również wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy to lokaty do 12 miesięcy przeciętnie posiadały oprocentowanie na poziomie 4,2%.

   Według danych NBP, najwięcej na przeciętnym oprocentowaniu zyskały lokaty powyżej 12 miesięcy. Oprocentowanie w lipcu wyniosło 5,3%. Jest to wzrost w porównaniu miesiąc do miesiąca o 0,2%, a w porównaniu rdr o 1%. Średnie ogólne oprocentowanie lokat wyniosło 4,9%.

   Z danych wynika, że najwięcej zyskały lokaty długoterminowe. Z kolei lokaty o krótkich terminach zapadalności straciły na przeciętnym oprocentowaniu. Obserwuje się tendencję wśród banków do oferowania coraz atrakcyjniejszego oprocentowania lokat o dłuższym terminie zapadalności. Robione jest to kosztem lokat krótkoterminowych. W najbliższym czasie, należy spodziewać się podtrzymania tej sytuacji. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 września 2012 13:35
  • Realne zyski z lokaty - różnica między oprocentowaniem nominalnym a realnym

   Banki, przedstawiając nam swoje oferty, podają oprocentowanie nominalne lub inaczej brutto. Oznacza to, że realnie zarobimy mniej. Ile? To zależy od kilku czynników, a dokładnie od dwóch - od inflacji oraz podatku od dochodów kapitałowych. Dlatego szukając lokaty, pamiętajmy o tym, że oprocentowanie, które widzimy nie zagwarantuje nam równie wysokich zysków, jakich spodziewalibyśmy się. 

   Od każdego dochodu uzyskanego z aktywów kapitałowych musimy zapłacić podatek. Podatek ten potocznie nazywa się podatkiem Belki. Jest on należny od m.in. zysków z zakupu akcji, zakupu udziałów w funduszu inwestycyjnym, zysków z lokat oraz kont oszczędnościowych, a także zysków, które przyniósł nam zakup obligacji. Podatek Belki wynosi 19% i w przypadku lokat jest pobierany automatycznie przez bank. Oznacza to, że po zakończeniu lokaty otrzymujemy odsetki pomniejszone już o podatek Belki.  Jeszcze do niedawna możliwe było pominięcie podatku od dochodów kapitałowych. Zmieniło to się 31 marca, po zmianach wprowadzonych w ustawie dotyczącej ordynacji podatkowej. Od tego momentu nie jest możliwe omijanie podatku Belki przez zakładanie lokat z dzienną kapitalizacją. 

   Nie tylko podatek zmniejsza nasze realne zyski z lokaty. Przyczynia się do tego także inflacja. W rzeczywistości nie da się dokładnie ocenić, jak zmienią się nasze zyski. W przypadku podatku, nasze odsetki pomniejszone są dokładnie o 19%. Jeśli chodzi o inflację, możemy jedynie szacować, ile straciły na wartości nasze pieniądze. Szacunki przeprowadzimy na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Co miesiąc podaje on inflację w ujęciu rok do roku, inflację bazową oraz inflację miesiąc do miesiąca. Dzięki temu możemy ocenić jak bardzo pieniądz stracił na sile nabywczej w różnych okresach i w różnym ujęciu. Zakładając, że inflacja w ubiegłym miesiącu wyniosła 4%, będzie to oznaczać, że przy lokacie na 12 miesięcy, po upływie roku, nasze oszczędności straciły na wartości 4%. 

   Podsumowując, w obecnej chwili lokaty oprocentowane na 6-6,5%; realnie przyniosą nam ok. 0,5-1,5% zysku. Uwzględniają podatek oraz wysokość inflacji, możemy ocenić ile rzeczywiście zarabiamy na lokacie bankowej. Nie jest to wiele, ale w obecnych czasach, należy docenić jakikolwiek zysk oraz brak ryzyka utraty kapitału.  

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   kontalokaty1
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 03 września 2012 12:14

Wyszukiwarka

Tagi

Kanał informacyjny